Monday, July 15, 2013

Bemutatkozás

Üdvözlök minden kedves erre járó olvasót! Szűts Tamás pókkutató – arachnológus vagyok, és ez itt a kutatói blogom. A blog ugyan elsődlegesen a Magyary ösztöndíj vállalásainak tesz eleget, ugyanakkor egy régi igényemet is igyekszik kielégíteni. Szeretek írni, és meggyőződésem, hogy a munkám érdekes. Szeretném, bár ez nagy kihívás, ezt az érdekes munkát mindenkinek bemutatni úgy, hogy ne csak az első két percben figyeljen oda, megértse a szükségességét és a további kutatásaimra is kíváncsi legyen.
Image
Másik, nem titkolt célom, hogy a kereskedelmi médiumokban elterjedt számos – félrevezető – közhelyet eloszlassam. Ahogy Fekete István írta a Tüskevár című regényében: “A valóság is lehet olyan szép - sőt szebb! -, mint a hazug ábránd.” A trópusi állatok kutatása érdekes dolog, tele számos olyan kihívással és problémával, amik sokszor nem jutnak el az ismeretterjesztő csatornák nézőihez, pusztán azért, mert egy, a témához kevéssé értő gyártásvezető mást tart izgalmasnak.
Akik madárpókos fórumokon megfordultak az elmúlt 10 évben, azok bizonyára hallottak már az APRO-PÓK blogról, amit lelkes segítőkkel az elmúlt évekig kisebb-nagyobb rendszerességgel frissítettünk. A magam és a többiek bokros teendői azonban úgy hozták, hogy az elmúlt 1-2 évben kevés lényeges poszt született, így valószínűleg a 500+ poszthoz nem kerülnek már újabbak. Ettől függetlenül hatalmas mennyiségű információt osztottunk meg ott sokszor komoly sokszor talán túl könnyed stílusban. Sokszor fogok utalni, linkelni különböző Apropókos posztokra, mert itt komolyabb hangvételben szeretnék, főleg az egyetemi hallgatók, oktatók számára írni.
Ennyi bevezető után: mint már említettem pókkutató vagyok. Mindenféle, de főleg trópusi pókokkal foglalkozom. Röviden vázolnám, hogy milyen jellegű munkákat végzek.
A kutatásom egyik fő irányvonala, hogy új pókokat fedezek fel, de ez csak úgy lehetséges, ha minden elém kerülő pókra “címkét” ragasztok, meghatározom. Illusztrálom (lefényképezem, lerajzolom) a fő jellemzőit és ezeket egy leírásnak nevezett formaszövegbe rendezem. Ezt a tudományágat taxonómiának hívják. Úgyis mondhatjuk, hogy póktaxonómus vagyok.
A megismert fajok kategóriákba (nemek, nemzetségek, családok, rendek) való rendezése, a rendszertan, az elmúlt mintegy 2-3 évtized alatt nagyot változott. A hasonlóság alapján történő rendszerezés helyét szépen lassan (olykor parázs vitákkal fűszerezve) átvette a leszármazás alapján történő besorolás. Ezt filogenetikai rendszerezésnek hívjuk. Ezt történhet alaktani, külső; szervezettani; embrionális illetve a manapság oly népszerű DNS alapú ú.n. molekuláris adatok alapján. Néhány publikált és több, még nem közölt filogenetikai vizsgálatot végeztem el, így mondhatjuk, hogy a pókok rendszertana is érdekel.
Az itt közölt posztok jó része a fenti két tárgyba tartozik, de fogok érinteni nevezéktani, alaktani és evolúciós témák mellett módszertani tippeket és élménybeszámolót is.
----------------------------------------------------------------------------------
A kutatás a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése országos program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

No comments:

Post a Comment